Let’s travel together.

Tajemnica zdjęcia: Cienista postać Mężczyzny w Kapeluszu. Kim lub czym jest Hat Man?

To zdjęcie zrobiono w dniu pogrzebu matki kobiet, które na nim widnieją. Na zdjęciu widać również „widmową” postać mężczyzny ubranego na czarno, w czarnym kapeluszu, który stoi za kobietami.

Tajemnicza postać, tzw. „Hat Man”  trzyma rękę na ramieniu jednej z kobiet, która jak się okaże, kilka dni po zrobieniu zdjęcia zginęła w wypadku samochodowym.

Zdjęcie

Tak naprawdę to nie ma zbyt wielu informacji na temat tego zdjęcia – nie wiadomo kiedy ani gdzie zostało zrobione, nie ma też pewności czy jest to zdjęcie cyfrowe czy analogowe (większość ludzi skłania się ku drugiej opcji). Jedyne, co o nim wiadomo, to to, że zostało ono zrobione w dniu pogrzebu matki tych trzech kobiet, a kilka dni później jedna z nich zmarła.

Jeśli chodzi o postać, która stoi za kobietami, to niektórzy twierdzą, że to zjawisko powstałe dzięki grze świateł lub kontrastu. Inni zaś są przekonani, że owa postać to „Hat Man”.

Hat Man

Ludzi Cienia (Shadow People) dzieli się na różne klasy, wśród nich występuje przerażająca postać mężczyzny w kapeluszu. Hat Man zwany również shadow figureshadow being lub black mass jest postacią legend miejskich, najczęściej związanych z paraliżem sennym.

Hat Man to zacieniona istota, która zwykle ma na głowie stary cylinder lub kapelusz w stylu „fedora”. Postać ta zachowuje się jak duch i prawie zawsze gdy się ujawnia po prostu stoi. Ten typ bytu określany jest czasami jako duch.

Jednak w przeciwieństwie do ducha, który mógłby mieć widoczne rysy twarzy, Hat Man jest cieniem, bez wyraźnych szczegółów ciała. Mimo iż sam w sobie jest nieszkodliwy, to powoduje u osób, które go zobaczą ogromny lęk czy przerażenie. Uważa się, że ta istota żywi się przerażeniem i gdy już się nasyci, znika.

Sen

Podobnie jak ludzie cienia, Hat Man często pojawia się, gdy ludzie doświadczają paraliżu sennego.

Paraliż senny to zaburzenie snu, które według naukowców może być  spowodowane zaburzeniem cyklu snu REM. Ludzie, którzy doświadczają tego fizycznie nieszkodliwego, ale psychologicznie przerażającego doświadczenia, są w pełni przytomni, ale nie mogą się poruszać. Mogą również mieć halucynacje hipnagogiczne, ponieważ są uwięzieni między snem a przebudzeniem i mogą widzieć rzeczy takie jak Ludzie Cienia (Shadow People) lub Hat Man. Te halucynacje bywają przerażające, a tym bardziej, gdy osoba ich doświadczająca nie jest w stanie się poruszać. Naukowcy nie mają jednak ostatecznego wyjaśnienia, dlaczego tak wielu ludzi widzi te same przerażające zjawy.

Ale zjawy te ukazują się nie tylko śpiącym ludziom, więc idea paraliżu sennego nie wyjaśnia całkowicie tego zjawiska.

Gdzie?

Chociaż Hat Man może pojawiać się o każdej porze dnia w dowolnym miejscu, do wielu tych spotkań dochodziło w sypialniach i piwnicach. Dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne, ale piwnice, szczególnie te ciemne, mogą się wydawać przerażające, dzięki czemu zjawa budzi większą grozę.

Jeśli chodzi o sypialnie, to zwykle jest to miejsce, które utożsamiamy z ciepłem, bezpieczeństwem i relaksem. Gdy w takim miejscu dostrzeżemy czarną postać stojącą niedaleko naszego łóżka, szczególnie w chwili gdy wybudzamy się ze snu, z pewnością poczujemy się bardziej przerażeni, niż gdyby miało to miejsce w innym pomieszczeniu i innych okolicznościach.

Wielu świadków spotkało Hat Mana, gdy byli jeszcze dziećmi i przez wiele lat zachowywali te historie dla siebie, albo dlatego, że nie chcieli być uważani za szalonych, albo sami nie potrafili racjonalnie jej wytłumaczyć.

This slideshow requires JavaScript.

Fakt czy fikcja?

Wróćmy jednak do zdjęcia. Jako, że nie znamy jego pochodzenia, można spekulować, że jest to to obraz, na który ktoś trafił w Internecie i dostrzegł na nim przerażająco wyglądającego mężczyznę w kapeluszu, a następnie wymyślił resztę historii. Może to być również ciekawie wykonana obróbka zdjęcia.
Albo… niesławny „Hat Man”, postać, którą niektórzy uważają za ikonę śmierci, która jest w stanie wywołać w żywych istotach strach, którym może się karmić.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy na tym zdjęciu widnieje Hat Man?
Czy może to być po prostu inny członek rodziny lub przyjaciel w ciemnym ubraniu?
A może to zwykła mistyfikacja, manipulacja obrazem? A może coś zupełnie innego?
Fakt czy fikcja?

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.