Let’s travel together.

Pogańskie kulty, niewyjaśnione zaginięcia i okultystyczne rytuały skandynawskich SS-manów. Tajemnica Wysokiego Kamienia.

Wysoki Kamień to miejsce, które zdaniem wielu najlepiej omijać szerokim łukiem. Dlaczego? Mówi się, że na tym szczycie położonym w Górach Bardzkich panuje mroczny, tajemniczy i przerażający klimat. Historia tego miejsca zahacza o pogańskie obrzędy odprawiane przez Celtów oraz okultystyczne rytuały skandynawskich oddziałów SS.

Na stronie naszesudety.pl czytamy:

Góry Bardzkie to jedno z najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych pasm górskich w Sudetach. Leżąca mniej więcej pośrodku pasma miejscowość Bardo, mimo że posiada wysokiej klasy zabytki, traktowana jest co najwyżej jako brama do Ziemi Kłodzkiej. O słabym zagospodarowaniu Gór Bardzkich świadczy również fakt, że przez całe pasmo prowadzi zaledwie jeden szlak turystyczny, a kilka innych jedynie zahacza o nie. W ostatnich latach pojawiły się szlaki rowerowe znakowane przez lokalne społeczności.

Oprócz pięknych widoków i interesujących zabytków Góry Bardzkie* kryją również mroczne i niepokojące tajemnice. Miejscem wokół którego krąży najwięcej legend jest Wysoki Kamień. Wysoki Kamień (niem. Der Hohe Stein) położony jest na Wschodnim Grzbiecie Gór Bardzkich, pomiędzy wsią Laskówka, a Przełęczą Łaszczowa.

Seans

To właśnie tam 16 lipca 1966 roku wybrała się grupa czterech studentów, w celu przeprowadzenia seansu spirytystycznego. Młodzieńcy zapoznali się najpierw z tematem, korzystając przy tym z dostępnej literatury oraz zaopatrzyli się we wszystkie potrzebne przedmioty. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Roztacza ono bowiem charakterystyczną aurę tajemniczości oraz znajduje się na odludziu, co zdaniem chłopców stanowiło idealne warunki dla ich celów.

Obecność

Seans zgodnie z planem odbył się o północy, a na celu miał wywołanie ducha, związanego z owym miejscem. Młodzieńcy liczyli na dobrą zabawę, nie zdając sobie najwyraźniej sprawy z powagi swoich czynów. Po zakończeniu seansu wiatr wokół nich ucichł, a powietrze jakby zamarło i zgęstniało. Nastąpiła głucha i przerażająca cisza, a ognisko przez nich rozpalone nagle zgasło. Studenci poczuli jakby coś się do nich zbliżało. Słyszeli trzask łamanych gałęzi i szelest poruszanych krzaków. Spanikowani rzucili się do swoich plecaków po latarki, ale nawet z ich pomocą niczego nie mogli dojrzeć. Niewidzialna obecność zbliżała się do nich i otaczała ich z każdej strony. Przerażeni nastolatkowie, nie patrząc za siebie rzucili się do ucieczki.

Zaginieni

Gdy już dotarli do najbliższej cywilizacji, tj. wsi Laskówka, zdali sobie sprawę, że dwoje z nich zniknęło. Pokaleczeni i wykończeni chłopcy opowiedzieli napotkanym mieszkańcom wioski o tym co ich właśnie spotkało, jednak początkowo nikt nie chciał im wierzyć. Zawiadomiono mimo wszystko milicję i wszczęto trwające 6 dni poszukiwania. Niestety, mimo wzmożonych wysiłków grup poszukiwawczych, chłopców nigdy nie odnaleziono.

Koszmary

Po tym wszystkim, ocalała dwójka przeżywała co noc koszmary senne, dotyczące nadchodzącej śmierci, a w każdym śnie pojawiała się pewna mroczna postać. Zjawa opisywana przez chłopców była niewyraźna i wysoka, a jej imię brzmiało Aargaroth. Pierwszy z ocalałych nastolatków zniknął 24 lipca 1966 roku, zaś drugi chłopak dwa dni później, 26 lipca 1966 roku. Żadnego z nich nie odnaleziono…

Bez śladu

Od tamtej pory pojawiło się jeszcze kilka udokumentowanych przypadków zaginięć ludzi którzy bezpośrednio przed zaginięciem odwiedzali Wysoki Kamień. Co ciekawe, większość zaginionych stanowili doświadczeni pracownicy leśni. Obecnie Wysoki Kamień otacza gęstszy i trudny do przebycia las, a Ci, którzy decydują się na wyprawę w te rejony dokonują tego zawsze za dnia.  Wielu ze śmiałków po powrocie z góry opowiada o dziwnych i trudnych do wytłumaczenia zjawiskach, których tam doświadczyli.

Poganie

Wysoki Kamień nadal uważa się za miejsce nawiedzone i potencjalnie niebezpieczne. Okoliczni mieszkańcy, którzy znają i pamiętają historię zaginionych nastolatków nie chcą do niej wracać, a personalia zaginionych nie są znane.

Mimo, iż historia Wysokiego Kamienia i tajemniczych zjawisk z nim związanych nie należy do popularnych, to jednak wiele osób próbuje dowiedzieć się co kryje w sobie to miejsce. Jak się okazuje, Góry Bardzkie mają w swojej historii element celtycki i były miejscem gdzie czczono słowiańskie, pogańskie bóstwa.

Aagaroth

Zagadkowym elementem jest też pochodzenie imienia Aagaroth. Imię to nie występuje w naszej rodzimej mitologii słowiańskiej, ale można znaleźć podobnie brzmiące Angrboða (Angrbotha, Angerboda) w mitologii nordyckiej. Była to gigantka, partnerka boga Lokiego, która urodziła mu trójkę potomstwa: Fenrira, Hel oraz Jormunganda. Jej imię tłumaczy się jako „zwiastun smutku” bogini wieszcząca śmierć i nazywano ją też Okrutną Wiedźmą Leśną. W trakcie drugiej wojny światowej na terenach otaczających Wysoki Kamień stacjonowały skandynawskie oddziały SS, które rzekomo odprawiały tam okultystyczne rytuały.

Nie wiadomo tak naprawdę co się wydarzyło tamtego dnia na szczycie góry, ani nie ma pewności, czy historia ta jest prawdziwa. Tak czy inaczej, nie zapuszczajcie się w tamte rejony po zmroku. Tak dla pewności…

*Góry Bardzkie to pasmo górskie w Sudetach; najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych. Długie na 20 km i szerokie od 6 do 10 km góry ciągną się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.