Let’s travel together.

Kobieta o rozciętych ustach, czyli popularny duch Japonii

W wierzeniach Japońskich Onryō jest rodzajem złowrogiego demona, który powstał z duszy nieszczęśliwej kobiety, będącej za życia krzywdzoną przez swojego ukochanego. Udręczony duch, urażony tym jak został niegdyś potraktowany, nie pragnie niczego innego jak zemsty. Jednym z najbardziej znanych Onryō japońskiego folkloru, jest kobieta z uśmiechem Jokera.

 

Pytanie na śmierć i życie

Według legend, Kuchisake-onna, wędruje nocami po ulicach japońskich miast, wypatrując samotnych przechodniów. Duch o zasadniczo kobiecym wyglądzie, z długimi czarnymi włosami i ustami zakrytymi maseczką, wachlarzem bądź chusteczką, podchodzi do wybranej osoby i zadaje stosunkowo łatwe pytanie: Watashi kirei? (Czy jestem piękna?).

Jeśli odpowiedź będzie przecząca, nieszczęśnik zostanie przecięty na pół, co Kuchisake-onna czyni przy pomocy ostrych jak brzytwa nożyczek, maczety bądź kosy. Niemniej, gdy odpowie się twierdząco, przebiegła zjawa zdejmuje swoją maskę, ukazując krwawą, rozciętą od kącików ust do uszu ranę i ponawia swoje pytanie. Tutaj niezależnie od odpowiedzi, okalecza swoją ofiarę by ta była TAK PIĘKNA JAK ONA…

Jak ujść z życiem?

Nie brzmi to pocieszająco, ale na całe szczęście można z tej sytuacji wybrnąć bez szwanku. Wystarczy odpowiedzieć zjawie pytaniem na pytanie, bądź wzruszyć ramionami i stwierdzić, że wygląda tak sobie. Można w nią także rzucić pieniędzmi lub tradycyjnymi japońskimi karmelkami, znanymi jako bekko ame. To spowoduje, że Kuchisake-onna poczuje się zmieszana i zdezorientowana, a rozmówca zyska czas na ucieczkę.

Kim była?

Podobnie jak w przypadku wielu opowieści ludowych, pochodzenie Kuchisake-onny różni się od siebie. Jedna z nich mówi, że Kuchisake-onna była bardzo piękną kobietą, która zwykła chodzić po swojej wiosce, pytając ludzi czy jest piękna, na co chętnie odpowiadali „Tak”. To spowodowało, że stała się próżna i miała zbyt duże mniemanie o sobie. Gdy wyszła za mąż za samuraja, początkowo wiodła szczęśliwe życie, ale ciągle jej było mało, więc wdała się w romans. Mąż w ramach kary niewierność okaleczył ją swym mieczem mówiąc: ” I kto teraz powie, że jesteś piękna”? Inne wersje legendy głoszą, że została okaleczona przez zazdrosną o jej urodę rywalkę, że okaleczyła się sama z frustracji po nieudanym zabiegu medycznym, bądź, że była ofiarą tragicznego wypadku samochodowego.

Naśladowczynie

Niektóre źródła podają, że legenda Kuchisake-onny ma korzenie sięgające okresu Edo w Japonii, który rozciągał się od XVII do XIX wieku, jednak w druku odrodziła się ona z początkiem lat 70-tych. Pojawienie się legendy o zjawie w kilku popularnych magazynach, doprowadziło do eksplozji obserwacji Kuchisake- onny w całej Japonii, a w szczególności w Nagasaki. To właśnie tam przerażająca kobieta w masce miała terroryzować wracające ze szkoły dzieci. Rodzice zaczęli się obawiać, że na wolności jest szalony morderca, więc prowadzali wszędzie swoje pociechy, a policja patrolowała miasto. Publiczna histeria sparaliżowała kraj. W końcu aresztowano 25- letnią kobietę, przebraną za Kuchisake- onne, która chodziła po ulicach z nożem i zaczepiała dzieci, po czym szał ustał.

Historia powtórzyła się w 2004 r. Kiedy Koreę Południową nękały doniesienia o kobiecie w czerwonej masce, która straszyła dzieci i tak do dziś Kuchisake Onna czai się na ulicach Japonii jako tajemnica.

Autor, Dorota Ortakci

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.