Let’s travel together.

El Vampiro de Moca – Tajemnica Chupacabry

Legendy o krwiożerczych stworzeniach były obecne w wielu kulturach na przestrzeni dziejów. Jednym z nich jest Chupacabra, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą sławę. Czym jest to tajemnicze stworzenie porównywane do wampira?

We wrześniu 1995 roku w Canóvanas (Portoryko) 25-letni Michael Negron przez okno swojego domu widział  zwinne, poruszające się w pozycji wyprostowanej stworzenie, skaczące na dwóch łapach. Tak je opisał:

Miało trzy lub cztery stopy wysokości i skórę jak u dinozaura. (…) Miało oczy wielkości kurzych jaj, długie kły i wielokolorowe kolce na głowie i grzbiecie.

Wysysacz kóz

Dosłowne tłumaczenie hiszpańskiego słowa „chupacabra” to „ wysysacz kóz ” (chupar – ssać, la cabra – koza). Stworzenie to jest zagadką dla kryptozoologów (naukowców badających zwierzęta, które mogą, ale nie muszą być prawdziwe) w Ameryce Północnej i Południowej od ponad 50 lat. Dzięki obserwacjom w różnych regionach Portoryko, Brazylii, Chile, Meksyku i Stanów Zjednoczonych, stwierdza się, że jest to jedna z podróżujących bestii. Chupacabra był najbardziej popularny w latach dziewięćdziesiątych XX wieku – przewyższając popularnością nawet Nessy (potwór z Loch Ness) i Wielka Stopa .

Legenda El Chupacabra.

Rzekome doniesienia o atakach i incydentach popełnionych przez Chupacabrę zawsze dotyczą zabitych zwierząt z charakterystycznymi ranami na szyjach.

Początkowo właściciele ofiar uważali Chupacabrę za pół-człowieka, pół- wampira. Ofiary, najczęściej kozy i kury, są podobno pozbawione całej krwi, ale poza tym pozostają nietknięte. Zwykle nie ma innych śladów wskazujących na walkę lub atak – po prostu dwa lub czasami trzy ślady nakłuć na szyi zwierzęcia. Jeśli chodzi o metodę zadawania ran to relacje w tej sprawie są rozbieżne. Niektóre raporty wskazują na dwa duże wystające kły, a inne na trzy duże pazury na dłoniach i stopach.

Występowanie

Historie sugerujące aktywność Chupacabry można znaleźć w gazetach z lat pięćdziesiątych XX wieku. W rzeczywistości pierwszy zgłoszony przypadek w Ameryce Północnej miał miejsce około 1956 r. w Arizonie. Chociaż incydenty odnotowano w Arizonie, Oregonie, Michigan, Illinois, New Jersey, Nowym Meksyku, na Florydzie oraz w częściach Chile, Brazylii i Meksyku, większość jego działalności miała miejsce w Puerto Rico. Wysyp ataków nawiedził różne regiony Puerto Rico w 1995 roku. W samym Canovanas, kilkaset ofiar śmiertelnych inwentarza żywego przypisano Chupacabrze.

Wygląd

Zgłaszane incydenty z tego rodzaju stworzeniami różnią się nieco między sobą, ale istnieje kilka podstawowych cech, które pojawiają się zawsze. W większości przypadków naoczni świadkowie opisują bestię, która ma od 4,5 do 5,5 stopy (137 do 168 cm) wysokości, z owalną głową i świecącymi na czerwono oczami podobnymi do obcych. Z większości opisów możemy się dowiedzieć, że stworzenie ma długie kolce, które biegną od tyłu głowy w dół kręgosłupa i kończą się na zadzie.

Żaba, jaszczurka i kangur

Wielu naocznych świadków donosi o silnym, nieprzyjemnym zapachu siarki, niektórzy jednak twierdzą, że stworzenie nie ma zapachu. Jedni mówią, że skóra jest podobna do żaby – ma kolor zielony z cętkowanymi plamkami; inni zaś, że wygląda jak futrzana jaszczurka.

Chociaż istota generalnie porusza się na dwóch nogach, wiadomo, że biega używając wszystkich czterech kończyn. Wielu twierdzi, że Chupacabra używa swoich silnych tylnych nóg do skakania, jak kangur. Inni sugerują, że chód stworzenia raczej porównać można z małpą.

Z kosmosu?

Pochodzenie Chupacabry jest również przedmiotem dyskusji. Niektórzy uważają, że to stworzenie jest zwierzęciem pozostawionym na ziemi przez gości z kosmosu – stąd ich niesamowite podobieństwo do kosmitów. Oba stworzenia podobno mają duże, owalne głowy i ogromne oczy. Jednak teoria kosmitów na tym się nie kończy. Inni spekulują o krzyżówce obcych i zwierząt stworzonej przez naukowców z NASA, co sugeruje, że stworzenia uciekły z rządowych laboratoriów eksperymentalnych. Pewien weterynarz w Ameryce Południowej uważa, że ​​Chupacabra to genetycznie zmodyfikowany nietoperz wampir. Inni naukowcy podejrzewają, że te incydenty, o które się podejrzewa Chupacabrę, są tak naprawdę dziełem ataków dzikich psów.

Nie jesteśmy sami

W każdym razie interesujące jest obserwowanie reakcji ludzi na takie zjawiska. Ludzie są szczególnie zainteresowani Chupacabrą z tego samego powodu, dla którego fascynują ich humanoidalne istoty pozaziemskie. Pociąga nas idea stworzeń podobnych do ludzi, posiadających inteligencję podobną do ludzkiej, ponieważ oznacza to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie.

Niezależnie od tego, czy Chupacabra jest prawdziwym zwierzęciem, czy tylko wytworem żartów i wyobraźni, jej wpływ na ludzi jest taki sam. Jeśli ktoś w końcu udowodni istnienie Chupacabras, otaczająca je legenda wymrze i zostanie zastąpiona analizą naukową. Ale jeśli stworzenia pozostaną tajemnicą, zawsze znajdą się wierzący w ich istnienie.

This slideshow requires JavaScript.

Podsumowanie

El Chupacabra
Pseudonim : Chupa
Alias : El Vampiro de Moca
Najbliższy „znany” krewny : Jersey Devil
Wysokość : 4,5 do 5,5 stopy
Waga : nieznana
Oczy : bardzo duże, często czerwone
Kompilacja : quasi-małpi-kangur-gad
Lubi : kozy, kury, krowy, konie, psy, koty, kaczki, podróże
Nie lubi : jasnych, błyszczących świateł
Miejsce występowania : Guanica, Portoryko; Canovanas, Portoryko; Klamath Falls, Oregon; Miami, Floryda; Calama, Chile; Juarez, Meksyk; Sonora, Meksyk

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.