Let’s travel together.

Czy Resurrection Mary rzeczywiście była Polką? Znikająca autostopowiczka i duch z cmentarza w Illinois.

Resurrection Cemetery (Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego) to miejsce spoczynku ponad 150 000 osób. Cmentarz znajduje się na Archer Avenue w Justice, Illinois, w południowo-zachodniej części Chicago i jest jednym z najbardziej znanych nawiedzonych miejsc w Stanach Zjednoczonych.

Postacią nawiedzającą teren cmentarza i 3,5 milowego fragmentu drogi w jego pobliżu jest duch kobiety, znany jako Resurrection Mary. Postać Mary pojawia się na krótkim odcinku Archer Road/Archer Avenue (Illinois Route 171) łączącym dwie niewielkie wsie Justice i Willow Springs. Ci, którzy mieli możliwość poznać tę tajemniczą postać, są przekonani, że była Polką.

Sala balowa

W Justice znajduje się wspomniany wcześniej cmentarz, a w Willow Springs sala balowa, gdzie niegdyś regularnie odbywały się imprezy taneczne oraz koncerty takich sław Glenn Miller Orchestra, Frank Sinatra czy The Village People. Kiedyś miejsce to nosiło nazwę Oh Henry, a następnie Willowbrook Ballroom, ale po ostatnim pożarze w 2016 roku (było ich kilka) nie uzbierano wystarczającej sumy pieniędzy na odbudowę i pozostał po nim tylko parking.

This slideshow requires JavaScript.

Duch Polki?

Pierwsze doniesienia o tajemniczej i pięknej kobiecie imieniem Mary miały miejsce w latach 30-tych XX wieku, kiedy to kilku mężczyzn jadących na północny wschód wzdłuż Archer Avenue między Willowbrook Ballroom a Resurrection Cemetery zgłosiło, że spotkało tam tajemniczą autostopowiczkę. Ta młoda kobieta opisywana jest jako wyjątkowo cicha blondynka o niebieskich oczach, ubrana w białą wieczorową suknię, cienki szal, buty do tańca i nosi ze sobą małą torebkę. Z jej opowieści wynikało, że jest polskiego pochodzenia. Kiedy kierowca zbliżał się do cmentarza, kobieta prosiła o wypuszczenie, po czym znikała przed jego bramą.

Taniec ze śmiercią

Taksówkarz Jerry Palus, mieszkaniec Chicago, twierdzi, że w 1939 roku spotkał osobę, która w jego przekonaniu była Resurrection Mary. Do spotkania doszło w nieistniejącej już sali balowej Liberty Grove Hall and Ballroom. Mężczyzna był oczarowany nieznajomą i przetańczył z nią większość nocy, a z jego relacji wynika, że udało mu się ją nawet pocałować. W pewnym momencie Mary poprosiła go, aby odwiózł ją do domu. Gdy jechali wskazaną przez nią trasą, wzdłuż Archer Avenue, kobieta poprosiła, aby się zatrzymał i wyszła z samochodu, po czym zniknęła przed wejściem na cmentarz Resurrection Cemetery.

Dom

Palus był tak zaskoczony nagłym zniknięciem kobiety, że postanowił udać się do domu, w którym Mary rzekomo mieszkała. Gdy dotarł do niewielkiego domku przy Damen Avenue, drzwi otworzyła mu starsza kobieta, która wyglądała na zaskoczoną, widząc nieznajomego na progu jej drzwi w środku nocy. Mężczyzna spytał czy mieszka tutaj Mary, a kobieta odpowiedziała, że jest matką Mary, ale jej córka nie żyje od pięciu lat. Zginęła z wypadku samochodowym…

Jerry opowiedział wtedy, że tańczył z Mary zaledwie kilka godzin wcześniej, a potem ona zniknęła u bram cmentarza. Starsza pani stwierdziła, że to niemożliwe i powtórzyła, że jej córka nie żyje.

„Wtedy zrozumiałem, dlaczego kobieta, z którą tańczyłem tego wieczoru, była tak lodowato zimna w dotyku. Pracowałem przez jakiś czas w domu pogrzebowym i był to dotyk zwłok”  stwierdził Palus.

Resurection Mary

W styczniu 1979 roku pojawiło się kilka doniesień o niezwykłych i niewyjaśnionych zjawiskach na wcześniej wspomnianej trasie. W tamtym czasie kilku kierowców opowiedziało historię o znikającej autostopowiczce. Mężczyźni ci zgodnie twierdzili, że wpuścili do swojego samochodu autostopowiczkę, która chwilę później zniknęła, zupełnie tak, jakby była duchem.

Richard Crowe był lokalnym historykiem i znawcą folkloru uważał, że owa autostopowiczka nie jest człowiekiem, ale duchem.

„Myślę, że ze wszystkich historii o duchach, w które warto wierzyć, ta dotycząca Resurrection Mary jest najlepiej udokumentowana. Świadkowie, do których dotarłem, są niezwykle zrównoważeni, mają stałą pracę i nie mieli wcześniej ani później do czynienia z takim zjawiskiem” powiedział Crowe.

Ślady dłoni

Kolejny incydent dotyczył dwóch policjantów, którzy patrolowali okolicę cmentarza. Pewnej nocy zauważyli postać znajdującą się na terenie cmentarza, w pobliżu bramy i pomyśleli, że ktoś został tam przypadkowo zamknięty. Stróże prawa wezwali dozorcę cmentarza i na chwilę spuścili postać z oczu, a gdy wrócili, nikogo tam nie zastali. Przeszukali cmentarz i jego okolice, ale bez skutku. Na bramie, przy której przed chwilą stała tajemnicza postać, widniały wypalone ślady przypominające dwóch niewielkich dłoni na dwóch wygiętych prętach.

This slideshow requires JavaScript.

Szła bardzo wolno

W 1980 roku Clare Rudnicki i jej mąż Mark również spotkali na swej drodze Mary. Była noc, a para przejeżdżała niedaleko cmentarza Resurrection Cemetery gdy dostrzegli kobietę samotnie idącą w jego pobliżu. Postanowili zawrócić i spytać czy kobieta nie potrzebuje pomocy, gdy jednak cię cofnęli, jej już nie było.

„Naprawdę nie sądziłem, że jest to jakiś duch. Słyszałem te historie i te stare opowieści o duchach, ale nigdy mi się to nie przydarzyło. Muszę powiedzieć, że zmieniłem zdanie. Po prostu patrzyłem przez szybę, a ona szła ulicą, po prawej stronie drogi szła dziewczyna. Była jasna, bardzo jasna, jakby promieniała. Szła bardzo wolno. Pamiętam, jak pomyślałem: „O mój Boże, to Resurrection Mary” i czuję, jak zaczyna mnie skręcać w żołądku. Muszę przyznać, że byłem bardzo przestraszony. Naprawdę się przestraszyłem”  powiedział Rudnicki.

Wypadki

W latach 1976, 1978, 1980 i 1989 miały miejsce dziwne zdarzenia, podczas których  samochody uderzały lub cudem unikały zderzenia z blondwłosą postacią pojawiającą się na ulicy, w okolicy cmentarza Resurrection. Gdy tylko kierowca wysiadał z samochodu, postać znikała, a pojazd nie nosił śladu zderzenia.

W październiku 1989 r. Janet Kalal i jej przyjaciółka również zauważyły Mary. Kobiety przejeżdżały drogą obok cmentarza, gdy nagle, na ulicy przed samochodem pojawiła się blada, młoda kobieta ubrana na biało z długimi blond włosami. Janet nie zdążyła wyhamować i uderzyła w tę dziwną postać. Gdy jednak wyszła z pojazdu, aby udzielić pomocy ofierze wypadku, tej nigdzie nie było…

Istnieje wiele teorii dotyczących tożsamości Resurrection Mary. Jedną z nich jest kobieta, która zmarła w wyniku wypadku samochodowego, Mary Bregovy.

Mary Bregovy

Mary Bregovy urodziła się 7 kwietnia 1912 r. w Chicago jako córka Stefana i Johanny (z domu Kulawiak) Bregovy. W 1930 roku rodzina mieszkała przy 4611 South Damen Avenue w Chicago. Mary miała dwóch młodszych braci, Józefa i Steve’a. Od 18 roku życia pracowała dla Bauer & Black, firmy produkującej m. in. narzędzia chirurgiczne. W nocy 10 marca 1934 roku Mary była w samochodzie prowadzonym przez Johna Thoela (25) z Chicago. W pojeździe byli także John Rieker (23) z Park Ridge i Virginia Różański (22) z Chicago. Podczas podróży doszło do wypadku, a poważny uraz głowy oraz szok sprawiły, że młoda kobieta zmarła w drodze do szpitala Iroquois.

This slideshow requires JavaScript.

Mary Bregovy jest pochowana na cmentarzu Resurrection, obok swojej matki i ojca, którzy zmarli kilka lat później.

Rodzinie Bregovy nie była obca tragedia. Po śmierci ich córki w 1934 roku, Stefan stracił żonę. Johanna zmarła w 1945 roku w wieku 62 lat w wyniku problemów z sercem i powikłań gruźlicy. Niedługo później, 21 września 1951 roku, ojciec Mary popełnił samobójstwo, wieszając się w garażu ich rodzinnego domu.

Anna Marija Norkus

Zdecydowanie tragiczna historia, ale Mary Bregovy nie pasuje do opisu Resurrection Mary, głównie ze względu na to, że miała krótkie ciemne włosy.

Inną osobą, której duch może prześladować okolicę jest Anna Marija Norkus. Marija pasowała do opisu blondwłosej zjawy, ale nie była Polką – rodzicami Anny byli Litwini.

Anna wyrosła na atrakcyjną młodą dziewczynę o długich blond włosach i smukłej budowie ciała. W nocy 20 lipca 1927 roku, 13-letnia Anna ubłagała ojca, aby zabrał ją na tańce do sali balowej Oh Henry (potem Willowbrook Ballroom). Gdy mężczyzna z córką wracali do domu, jej ojciec nie zauważył dużej dziury w jezdni. W wyniku wypadku oboje zostali zmiażdżeni i zginęli na miejscu.

Co do miejsca pochówku Anny nie ma pewności, ponieważ niektóre źródła podają, że dziewczyna została pochowana w kościele t St. Casimir’s w Chicago, a inne, że na Resurrection Cemetery.

Kim jest Mary?

Istnieje więcej teorii na temat tego, kim lub czym jest Resurrection Mary i nie będę o nich wszystkich tutaj pisać. W tej sprawie pojawiają się też nazwiska innych zmarłych tragicznie kobiet o polskich korzeniach, m. in. Mary Petkiewicz i Mary Miśkowski.

Nigdy nie zdołano ustalić czyj duch prześladuje kierowców na trasie między Resurrection Cemetery a Archer Avenue 8900 gdzie kiedyś stał Willowbrook Ballrom. Gdy jednak spotkasz blondwłosą zjawę w okolicach cmentarza w Justice, przywitaj się grzecznie w naszym ojczystym języku. Tak dla pewności…

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.