Let’s travel together.

Alpejski folklor Europy – Krampus, czyli przeciwnik Świętego Mikołaja

Pochodzący z 1823 roku amerykański Elf bożonarodzeniowy jest najbardziej rozpoznawalną postacią we współczesnych, świątecznych, anglo – amerykańskich tradycjach. Niski, żywotny, wesoły i zawsze pełny entuzjazmu, jest wiernym pomocnikiem Świętego Mikołaja. Pakuje prezenty, opiekuje się reniferami i wszędzie go pełno. Jeśli chodzi o europejski folklor, sprawa przedstawia się nieco inaczej, a pochodzenie elfów jest dalekie od małych, cherubinków malujących drewniane zabawki.

 

Krampen, Krampus czyli Pazur

W Niemczech, Austrii i sąsiednich krajach słowackich złowrogi, mitologiczny  Krampus ( z niemieckiego Krampen czyli pazur) przybiera postać strasznego, włochatego pół-kozła, pół-demona, który na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, dyscyplinuje dzieci. Mitologiczny diabeł alpejskiej Europy jest zupełnym przeciwieństwem Świętego Mikołaja i obchodzi swoje święto dzień przed nim, czyli 5 grudnia.

Diabeł z kopytami

Zadaniem Krampusa jest karanie niegrzecznych dzieci. Dobrenatomiast, pozostawiane są dla Mikołaja. Aby wzbudzić w dzieciach większy strach, przedstawia się go jako kopytnego diabła z rogami, ostrymi kłami, ogonem i długim, chwytnym językiem. Krampus karze niegrzeczne dzieci biczami i gałęziami z brzozy, grożąc, że zabierze je ze sobą do podziemi, w specjalnym wiklinowym koszu, który nosi na plecach. Ale i tak najbardziej przerażającym elementem jego postaci  są łańcuchy. Według legendy, wchodząc do miast i wiosek ciągnie je za sobą, a ich brzdęk ostrzega niedobre dzieci, że potwór nadchodzi.

Nie zawsze taki zły

Krampusnacht czyli Noc Krampusa, ma także swoją łagodniejszą wersję. Jak już wiemy rogaty pomocnik Świętego Mikołaja, zjawia się nocą 5 grudnia, aby zająć się złymi dziećmi, pozostawiając dobre na Mikołajki. 4 grudnia, w wielu domach, można spotkać jeszcze dzieci, które przed snem szorują buty i ustawiają je przy drzwiach wejściowych. Widząc tak przygotowane obuwie, Krampus wie, że dziecko zdaje sobie sprawę ze swojego złego postępowania i wyraża skruchę. Wtedy w ramach ostrzeżenia wkłada do obuwia brzozowe gałązki. Dziecko ma szansę na odwiedziny Mikołaja, ale musi poprawić swoje zachowanie, ponieważ przez następny rok, Krampus będzie je bacznie obserwował, a drugiej szansy już nie będzie.

Parada

W XII wieku Kościół katolicki próbował zakazać obchodów święta Krampusa , w okolicach Bożego Narodzenia, ze względu na jego podobieństwo do rogatej postaci diabła. Krampus został również zakazany w Austrii w latach trzydziestych XX wieku, kiedy kraj był pod rządami faszystów, ponieważ Chrześcijańska Partia Społeczna argumentowała, że ​​postać była bezbożna. Pomimo tego Krampus pozostał w świątecznej tradycji, a we współczesności w Austrii i Bawarii obchodzi się dodatkowo Krampuslauf, czyli tradycyjną paradę, którą otwierają połykacze ognia, a następnie na ulicę wychodzą przebierańcy w owczej skórze, maskach i rogach, którzy tańczą i wymachując wiązką patyków, strasząc dzieci.

Jeśli chodzi o Austrię jest ona prawdziwą wylęgarnią wydarzeń dotyczących Krampusa, więc na pewno warto odwiedzić ten kraj w okresie przedświątecznym by bliżej poznać jego postać. Istnieje nawet sklep Karntner Krampusshop, który oferuje wszystko co ma związek z bestią, czyli kostiumy, maski, skóry, futro, ogony, po zęby.

Zainteresowanie Krampusem wzrosło pod koniec 2015 i na początku 2016 roku, zbiegając się z premierą amerykańskiego horroru, a jednocześnie komedii pt.”Krampus. Duch Świąt”.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.